Samske ženske obiskujejo restavracije, kavarne, rekreacijske centre …, medtem ko se samski moški menda pogosteje zadržujejo doma. Oboji domačim opravilom večinoma ne posvečajo veliko časa in pozornosti, so pa moški tisti, ki si pogosteje priskrbijo koga, da jim vsaj deloma poskrbi za hrano, pranje, likanje in čisto stanovanje. Običajno je to mama ali sestra, redkeje se odločajo za plačljivo storitev. Samske ženske pa znajo same zamenjati žarnico, se znajti, ko jih avtomobil pusti na cedilu, zamenjati gumo, v klet znositi ozimnico in se zanašajo predvsem nase, kažejo raziskave.
Znanstveniki iščejo razloge za vse večji delež enočlanskih gospodinjstev v več družbenih procesih, ki so zaznamovali prejšnja desetletja. Razmere v gospodarstvu, predvsem pa delovni urnik, od nas zahtevajo vse daljšo odsotnost od doma. Tako za razmerja ostaja le malo časa, celo tako malo, da ga zmanjka za občutek osamljenosti. Hkrati pa obema, moškemu in ženski, omogočajo večjo ekonomsko neodvisnost. “Preživetje, ki je bilo še ne tako davno prva in edina človekova skrb, nas je sililo v čustveno povezovanje s partnerjem, otroci, sosedi, domovino itd. Zato smo bili pripravljeni tudi na samožrtvovanje – da bi rešili to, kar smo imeli za pomembnejše od življenja. In v tej miselnosti obstajajo junaki, ki so cenjeni.
Takoj ko družba obogati, pa nam zavlada kriterij kakovostnega življenja, ki ga v prvi vrsti merimo z občutki, uspešnostjo iskanja sreče in zadovoljstva – z užitkom! Tako naenkrat postanemo pomembni le še sami sebi, narcisoidni, vse drugo pa ima vrednost le, če nam prinaša zadovoljstvo, užitek,” globino in ozadje sprememb razlaga John Kasidie, psihoterapevt in avtor več uspešnic s področja medosebnih odnosov. Vključno s čustvenim povezovanjem, pristavi, v zvezi uživamo le še, dokler se v njej počutimo super, dokler traja zaljubljenost torej. “A že takoj, ko mine, smo ujeti, nesvobodni. Gre za proces, ki na Zahodu traja že petdeset let. A dejstvo je, da imamo ljudje medsebojno čustveno povezovanje, ljubezen, tako rekoč zapisano v DNK in brez trajnega, kvalitetnega odnosa kmalu občutimo osamljenost, pa naj se tega zavedamo ali ne.